Nedávno nám prišla otázka od jedného nášho priateľa, ktorý si viacmenej svojpomocne prerábal kuchyňu. Odpoveď na túto otázku by mohla pomôcť aj ďalším zoorientovať sa v tom poli nekonečných možností a preto vzniká tento blog.
Jeho manželka ho dokázala presvedčiť, že do kuchyne ako pracovnú dosku zvolia bukový masív.
*mimochodom nádherná voľba (v Habals to veľmi oceňujeme :))
A jeho otázka znela:
“Čo by si mi poradil na ošetrenie kuchynskej pracovnej dosky z bukového masívu?”
LUBOŠ, Bratislava
Napriek tomu, že nerád odpovedám na otázku otázkou, tak v tomto prípade som sa musel ešte opýtať. “Chceš, aby sa zachovala prirodzená farba dreva, alebo sa snažíš dosiahnuť nejaký iný odtieň?”
Prvá možnosť. Nech ostane drevo, čo najviac prirodzené.
Tak poďme na to.
Najvhodnejší spôsob ako ošetriť pracovnú (kuchynskú) dosku.
V prvom rade dosku ošetrujeme z viacerých dôvodov:
- aby odpudzovala vodu a nečistoty
- aby škvrny, ktoré nám tam skôr či neskôr vzniknú sme mohli ľahko a bez stôp odstrániť.
- aby silne zaťažované miesta alebo poškodenia stačilo len jednoducho očistiť a pretrieť bez toho, aby boli viditeľné okraje
- aby nebolo dosku potrebné vždy pred každým nanášaním brúsiť
Takže na základe našich dlhoročných priamych skúsenosti jednoznačne odporúčame olej od firmy OSMO.
OSMO TopOlej - dostupný napr. tu
Cena nie je najnižšia
Určite sa dajú nájsť aj nejaké lacnejšie alternatívy, ale tento drahší olej má pomerne veľkú výdatnosť. Navyše sa na dosku nanáša len ozaj tenká vrstva.Treba nájsť nejakú handričku (ktorá nezanecháva chlpy) alebo prakticky hocijaký štetec a pomocou nich naniesť tenký film na dosku. Pri prvej úprave to bude možno natrieť 2-krát. Máme skúsenosť, že niektorí naši klienti to natreli aj 4-krát, ale 2 vrstvy bohate stačia.
Ako na to?
Treba nájsť nejakú handričku (ktorá nezanecháva chlpy) alebo prakticky hocijaký štetec a pomocou nich naniesť tenký film na dosku. Pri prvej úprave to bude možno natrieť 2-krát. Máme skúsenosť, že niektorí naši klienti to natreli aj 4-krát, ale 2 vrstvy bohate stačia.

Údržba
Podľa odporúčaní treba údržbu takto upravenej dosky robiť raz ročne. Avšak skúsenosti klientov sú rôzne a údržba je často pocitová ako príklad uvediem klienta, ktorý ani po 3 rokoch používania (podotýkam intezívneho denno-denne využívanie) nevidel dôvod to pretierať. Každopádne aj keby sa to rozhodol urobiť samotná údržba je rýchlou záležitosťou nanesenia jednej vrstvy. Žiadne brúsenie nie je potrebné.
Pomohlo to?
Podarilo sa mi zodpovedať ti tvoje otázky alebo ti tu ešte niečo chýba? Nechaj nám komentár v dolnej časti tejto stránky a my ťa určite budeme kontaktovať.